Sub-Committee 2019-2020

GICEA Sub-Committee 2019-2020

GICEA sub-committees such as

  1. Account committee
  2. Entertainment committee
  3. Library committee

Below is the list of members of each category.

GICEA SUB-COMMITTEES PROPOSED FOR 2018-19

Sr No Name of Sub Committee Chairman Co-Chairman Convener
1 Academic & Student Welfare Committee Yash Majeethia Dr. Vikram M. Patel Dhimant Vyas / Paresh Shah / Surhud Tatu / Dr. Bhavik Patel
2 Account Committee Chirag M. Patel Sudhir Broker Vikram Shah
3 Architectural Forum Committee Pravin Patel Girish Mistry Anand Tatu
4 Conference & Continuing Education Committee Dr. Vatsal Patel Nitesh Shah/Bharat Modi P. N. Jain / Narendra Patel
5 Conntarctor's Forum P. N. Jain Ashwin Shah Vinit Patel / Sandip Shah
6 Entertainment Committee Ajendra Patel Bharat Modi Rajnikant Patel / Tushar Patel / Dipen Mehta
7 Environmental Awareness & Public Cause Committee Navneet Thakershy Priyavadan Shah Bharat Modi /Nigam Shah / Dipen Mehta
8 Environmental Laboratory Committee Nitin D. Mehta Dhimant B. Vyas Dipen Mehta / Ashok Patel
9 Estate Development & Maintenance Committee N K Patel Rakesh Parekh Dipak Patel / Saurin Shah
10 General Administration Committee Nitesh Shah Prashant Shah Chirag M. Patel
11 GICEA Technical Education & News Letter Publishing & Research Center Committee Anand Tatu Dr. Vatsal Patel Hashmukh Mehta
12 Gold Medal Committee Nitesh Shah Dr. Ushma Shah Darshan Fadia / Dr. Vikram M. Patel
13 Heritage Committee Pankaj Thakershy Nigam Shah Girish Mistry
14 Legal Committee Mayank Patel Vinod Danani Pragnesh Doshi / Dilip Patel
15 Library Committee Hasmukh Mehta Girish Mistry Dr. Bhavik Patel / Dr. Vatsal Patel
16 Material Testing Laboratory Committee Prashant J. Shah Hasmukh Mehta / Saurin Shah Bhargav Desai / Rakesh Parekh
17 Practicing Professional's & Professional Committee Paresh Talati Pankaj Thakershy/Prashant Shah Kaushik Gajjar / C. M. Raval / Nitesh Shah
18 Senior Citizen Forum Committee Navneet Thakershy R. M. Shah / Bhupendra Sheth A. P. Shah / Pradip Ruwala/ B.K.Desai
19 Sports Committee Rajnikant C. Patel Tushar Patel / Mahesh Brahmbhatt Minesh Shah / Mayank Patel / Ajendra Patel
20 State Federation/ Fund Raising Committtee Chirag M Patel Dinesh Patel N K Patel
21 Structural Engineers Committee Jignesh Gandhi Jeetu Patel Niyat Patel
22 Study Circle Committee Dr.Vatsal S. Patel Yash Majeethia Dr. Bhavik Patel / Rajesh Rawal
23 Technical Tour Committee Tushar Patel Vikram Shah Dipak Patel / Rakesh Parekh
24 Valuers Forum Committee Paresh Shah Bakul Desai Hirak Patel / Akash Desai / Parag Sheth
25 Young Members Forum Committee Niyat Patel Tapan Rakesh Parekh Surhud Tatu / Pulin Modi/ Saumya C. Shah
26 Employment Committee Haresh Parekh Saurin Shah Dr. Bhavik Patel / Dr. Vikram M. Patel